19.03.2014

Putin Referandum Sonrası Çok Dilliliğe Geçiş Mesajı VerdiVladimir Putin Kırım'da yapılan refarandum sonrası özellikle Tatarları işaret ederek kimsenin bir endişesi olmasın Rusya yakında Tatarca ve Ukraynacayı resmi dil olarak olarak kabul edecektir dedi.

Aslında Putin'in yaptığı bu açıklama bir nebzede olsa Tatarların ve Ukraynalıların içinin rahatlamasına vesile olmuştur ama nedense Putin'in bu hamlesi bize çok yabancı ve tehlikeli gelen bir hamle neticede ortalama 90 yıldır Türkiye Cumhuriyetinde ciddi bir çift dillilik savaşı veriliyor yıllardır süre gelen bu savaşta Kürtçe'nin resmi dil olarak kabul edilmesinin Ülke bütünlüğünü tehdit edebileceği ve dahası yurttaşlar arasında iletişim bozukluğuna neden olacağı öncelikli korkular arasında.

Öte yandan kimi Kürt yurttaşlarımız Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi konusunda ısrarcı onlara destek olan kimi siyasi kuruluşlar, dernekler, vakıflar ve yerli ve yabancı kaynaklı iş adamları şirketler var, uluslar arası örgütler var. Her ne kadar bir çok kişi ve kuruluş tarafındanda dile getirilsede çok dillilikten doğacak eksiler bazı Kürt yurttaşlarımızın gönlünde yatan herkesin malumunun olduğu gibi Kürtçenin resmi dil olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınması. Elbetteki bu onların doğal bir isteği davalarında kendilerince haklılık payları var velakin bu konuda bir referanduma gidilse elbetteki onlarda biliyorlarki Kürtçe resmi Dil olarak %25 oy yine alamaz. Belkide bundandır kürt vatandaşların çok çocuk yapması diye geliyor insanın aklına belkide nüfus bakımından artarak Demokratik haklarını güçlendirerek uzun vadelide olsa muratlarına ermek istiyorlar ve tabi gayet normal bir istek, riskler ortada olsada.

Şimdi Türkiye bu çift dillilik olayını bir problem haline getirmişken ve bu problem üzerinden endişeler bazen kendini kanlı eylemlere bırakmışken Putin'in Kırım halkına korkmayın Rusya yakında Ukraynacayı ve Tatarcayı resmi dilleri arasına ekleyecek demesi oldukça fedakarca bir hareket. Tabi öte yandan bu vaat boş geliyor insana Kırım konumu bakımından ne kadar önemli olsada sırf bu yüzden Rusya diğer dilleri resmi dilleri arasına eklemez bu sadece uluslar arası oluşan gerginliği ve Kırım'a bağlı azınlıkları yumuşatma politikasıdır diyor insan. Neticede Putin bu tehlikenin farkında kırımda Milyon'u bile bulmayan Tatarlar için Rusya Tatarcayı resmi dilleri arasına ekler mi? Merak konusu bekleyip görecez ama demedi demeyin Putin boş bir umut verdi Kırım Halkına Kanımca...

ECZUN

 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder