14.04.2014

Çocukluğuna Güvenmişti Aslında Berkin Elvan

Çocukluğuna Güvenmişti Aslında Berkin 

Çocukluğuna Güvenmişti Aslında Berkin
                   Gezi olayları sonunda ocaklara ateş düştü hayaller yarım kaldı ya da kurulmamış hayalleriyle gencecik insanları aramızdan ayırdı gözü dönmüş kapitalist düzenin emekçileri.
                   Hayalleri kurmadan aramızdan ayrılan bir arkadaşımız kardeşimiz biri vardı ki diğer arkadaşlarından farklı bir yere konması ve anlatılması icap eder daha net anlaşılması adına bazılarının utanma duygusu halen var ise yüzlerinin kızarması adına…
                   Kimdi o peki ?
                   14 yaşında, 16 Haziran 2013 sabahı evinden ekmek almak için çıktığında polisin gaz fişeğini kullanması ve başına isabet etmesi sonucu 269 gün direndikten sonra hayatını kaybeden vicdan sahibi olan herkesin içini yakan Berkin Elvan…
                   Okmeydanı Mahallesinin güzel çocuğu kara gözlü kara kaşlı anasının babasının tek erkek evladı idi. Annesinin ayağı sakat olduğu için anasına o karışık ortamda kıyamayan ekmek almaya ben giderim diyen bir evlat idi… Nerden bilirdi çocukluğuna güvenmesine rağmen kimsenin ona gaz fişeği atabileceğini.
                   Bilemezdi tabi ki çünkü çocuktu.
                   Çocuk olduğunu bilecek olan polislerdi emniyet güçleriydi. Nerden bilirdi ki onların acımasızlaşacağını, çocuğa gaz fişeğini nişan alacak kadar vicdansız insanların olabileceğini.
                   Bilemezdi tabi ki çünkü çocuktu.
                   Vicdanını cebinde unutmuş insanlar dedi ki sonraları annesi babası neden gönderiyor o zaman çocuklarını ekmek almaya göndermeye. Önce şunu bilmek lazım hiçbir ana baba evladını ateşe atmaz. Neden gitti ya da ekmek almaya gönderdiler izin verdiler Berkin Elvan’a. Ben diyorum ki elbet göndereceklerdi.
                   Nerden bilsinler ki çocuğa kıyacak kadar insanlığını kaybedenlerin olduğunu.
                   301 gün geçti üzerinden ah be çocuk sen vurulalı ama katillerin bulunmadı emri ben verdim diyen el üstünde taşınmaya devam ediyor.
                   32 gün de geçti sen yoksun toprağa verdiler seni üşüyorsundur ama korkmuyorsundur artık çünkü orda polisler yok can almaya susamış şekilde acımasız insanlar yoktur oralarda rahat uyu çocuk.
                   Adalet muhakkak bu tarafta da yerini bulacaktır. Hiçbir annenin ahı yerde kalmaz. Hele ki acılı anneyi yuhalatanlar için göklere yükselen ahlar feryatlar cevapsız kalmaz kalmamıştır da.
                   Berkin’imiz kara kaşlarıyla kartal kanadına benzeyen kara gözlü çocuğumuz toprağa verilmeden fotoğraflar servis edildi basına. Ne için mi ? Vuranı haklı vurulan canına kastedilmiş çocuğu suçlu göstermek kara yüzlerini aklamak adına. Bir elinde sapan ve zafer işareti yapan bir fotoğrafını. Sözde Berkin’i korumak adına yapılmıştı ama sorgulamayan biatçı akepe taraftarlarınca taksime ekmek almaya mı gidilirmiş diyerek 269 gün boyunca acı çekerek yaşamış,  çocuğunu yeni kaybetmiş anne babasını yalan söylüyor intibası uyandırmak adına.
                   Biraz araştırılsaydı o fotoğrafın 29 Mayıs 2013 tarihinde çekildiğini. Kentsel dönüşüm protestoları esnasında çekilmişti.
                   Nerden bileceklerdi ki vicdanını cüzdanına sığdırmış insanlar…
                   Bir fotoğrafını görmüştüm Berkin’in iki kolunda da dövme vardı iki isim yazılmıştı. Sonradan öğrendim ki sağlak olan ablasının ismini sağ koluna solak olan ablasının ismini sol koluna yazdıracak kadar duygusal ve ailesine bağlı bir çocuktu.
                   Nerden bilecek vuranlar bunu vicdanlarını kaybetmişlerse insanlar.
                   Bir de mahallenin çocuklarının beslediği bir köpek varmış oralarda en çok da Berkin’in beslediği. Berkin vurulduktan sonra ne mi olmuş ? Günlerce inim inim inlemiş Berkin vurulduktan sonra.
                   Daha sonra ise çekip gitmiş oralardan..
                   Kaçımız evimizde köpeğe kediye değer veriyoruz ya da su veriyoruz biraz soralım mı kendimize ?  Cevabımız çoğumuz için hayırdır muhtemelen.
                   Sokak köpeğine bile sahip çıkan bu çocuk elbette ayağı sakat olan çok sevdiği annesini göndermez ekmek almaya kıyamazdı anacığına. Ama nerden bilecekti ki ?
                   Polislerin ekmek almaya giden çocuğa gaz fişeği sıkacak kadar  gözlerinin döndüğünü.
                   En çok da çocukluğuna güvenmişti aslında herkesi kendi gibi merhamet sahibi sanarak.
                   En zayıf yerinden vuruldun çocuk ama en güçlüsü en unutulmazı sen oldun.
                   Unutulmayacaksın. Bundan sonra çocukların adı Berkin Elvan olacak Berkin Elvanlar her gün yeniden doğacak.
                   Mekanın Cennet Olsun demiyorum haddimize de değil asla 
                   Çünkü zaten çocuklar günahsızdır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder