10.04.2014

Duruşmasına Gelmeyen Ethem Sarısülüğ'ün Katili Ahmet Şahbaz Mahkeme Kararıyla Duruşmaya Zorla Getirilecek

Ahmet Şahbaz zorla getirilecek

Ethem Sarısülük davasında duruşma 26 Mayıs'a ertelendi. Sanık polis Ahmet Şahbaz'ın duruşmaya zorla getirilmesine karar verildi.

Gezi direnişinde polis memuru  Ahmet Şahbaz tarafından başından vurulan Ethem Sarısülük Davası’nın dördüncü duruşması bugün Ankara Adliyesi’nde görüldü. Dava için Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve CHP Milletvekilleri de adliyeye geldi.
Ankara Dayanışması, duruşma öncesi tüm Ankaralıları saat 9.00’da Ankara Adliyesi’nde olmaya çağırmıştı. Ethem Sarısülük için adalet isteyenler bugün Ankara Adliyesi’nde buluştu. Davanın saati 09:00 olarak belirlenmişti ancak 10:30′a ertelendi.
BERKİN’İN BABASI DA GELDİ
Davayı izlemek için bekleyenler arasında Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’ın da olduğu görüldü. 6. Ağır Ceza Mahkemesi önünde bekleyiş sürerken, çok sayıda polis memuru da adliye önünde hazır bulundu.

Mustafa Balbay ile Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük ile duruşma salonu önünde kucaklaştı. Saat 10:30 itibariyle duruşma salonuna giriş başladı. Duruşma salonuna geldi, CHP milletvekilleri, Berkin Elvan’ın babası salondaki yerlerini aldı.
DAVA BAŞLADI, SANIK POLİS DAVADA YOK
Ethem Sarısülük davası avukatların kimlik bilgilerinin alınması ile başladı. Davaya sanık polis Ahmet Şahbaz bu kez görev yaptığı Şanlıurfa’dan telekonferans sistemiyle dahi bağlanmadı, duruşmaya da gelmedi.
Sarısülük ailesinin avukatlarından Murat Yılmaz, “2 Aralık’taki duruşma yarım kaldı. Bu duruşma devam edemez sanığın sorgusu bitmedi.  Ahmet Şahbaz’ın bugün buraya getirilmesi gerekirdi” dedi. Avukat Ömer Kavili ise “Adam öldürmenin yargılandığı davada sanığın yüzyüzelik ilkesiyle sorugulanması gerekir. Sanığın suçlamalar karşısında titremesini duruşma salonunda görebilmemiz gerekir” diye konuştu, Şahbaz’ın salona getirilmesi talebini yineledi.
ZORLA GETİRİLME KARARI
Avukatın bu konuşması sonrasında mahkeme başkanı heyetle birlikte odasına çekildi.
Duruşma mahkeme başkanı Afak İlleez’in uyarılarıyla başlarken, 2 Aralık’taki duruşmada uyumasıyla gündeme gelen cumhuriyet savcısı Mustafa Şahin, bu duruşmaya katılmadı. Yerine başka bir savcı duruşmaya girdi.
Mahkeme Başkanı, usul itirazı ve sanığın savunmasının segbisle mi yoksa duruşmaya getirtilerek mi alınması konusunda savcıdan görüşünü sormak istedi. Avukat Kavili ise savcıdan görüş istenmesine tepki gösterirken, mahkemenin direkt ara kararını açıklamasını istedi. Cumhuriyet savcısı, olay tutanağının altındaki imzanın sanığa ait olup olmadığının tespitini istedi, sanığın savunmasının segbisle mi yoksa mahkemeye getirtilerek mi alınacağı konusunun mahkemenin takdirinde olduğunu söyledi.
DURUŞMA ERTELENDİ
Mahkeme, avukatların talebi üzerine sanık Ahmet Şahbaz’ın gelecek duruşmada hazır olması için ihtar yapılmasına ve tebligat gönderilmesine karar verdi. Sanık, gelecek duruşmada gelmezse zorla getirtilecek.
Mahkeme, sanık polis Ahmet Şahbaz’ın tutuklanma talebini reddetti, dava 26 Mayıs’a ertelendi

Sözcü


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder